Rekuperatory i ich zastosowanie w wentylacji biur

Chyba nikt z nas w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie pracy biurowej w pomieszczeniu, które nie jest klimatyzowane. Czasy, kiedy sekretarki spędzały całe dnie w blaszanych barakach, w których temperatura była wyższa niż na zewnątrz, już na szczęście dawno minęły. Obecnie komfort pracy biurowej znacznie się zwiększył i możemy liczyć nie tylko na ekspres do kawy i przerwę na lunch, ale również klimatyzowane pomieszczenie.

Niezależnie od tego, czy w biurowcu zamontowana jest wentylacja czy klimatyzacja, bardzo ważna jest jej właściwa instalacja. Do oczyszczania powietrza, jego ochładzania lub ogrzewania, a także do rozprowadzania go po całym budynku używa się ogromnej ilości różnego rodzaju urządzeń. Wśród nich jednymi z najważniejszych są rekuperatory. Czym tak naprawdę są?

Rekuperatory nazywane są również wymiennikami ciepła. Powodują rekuperację, czyli odzyskanie energii cieplnej z wykorzystanego już powietrza. Dzięki temu ogrzanie lub ochłodzenie poszczególnych partii powietrza znajdujących się w budynku staje się niesamowicie łatwe, a co najważniejsze, tanie. Do systemów wentylacji bardzo polecane są też rekuperatory bezkanałowe, które ograniczą ilość urządzeń koniecznych do zamontowania.