Rekuperatory, a więc wymienniki ciepła służące do odzyskiwania energii już raz zużytej stają się coraz popularniejsze. Najczęściej są stosowane w instalacjach wentylacyjnych, ale można je spotkać także tam, gdzie nikt by się ich nie spodziewał, a więc w chłodziarkach i zmywarkach. Tam również służą do wymiany ciepła i odzyskiwania z niego energii.
Rekuperatory mogą mieć różną konstrukcję. Wyróżniamy między innymi wymienniki płytowe, wymienniki z czynnikiem pośrednim czy wymienniki z ruchomym wypełnieniem. Te ostatnie składają się z wirnika, śluzy i obudowy. Zmieniają one styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym. Wirnik ma wypełnienie akumulacyjne i jest napędzany silnikiem elektrycznym. Przekazywanie ciepła odbywa się dzięki temu, że wirnik się obraca.
Niestety mimo sporej ilości zalet, tego typu rekuperatory nie są powszechnie stosowane. Wiąże się to z koniecznością instalowania silników elektrycznych, często o dużej mocy, które napędzają wirnik. Ponadto mogą wystąpić problemy z uszczelnieniem pomiędzy obudową a wirnikiem, co sprawia, że może przez nie uciekać powietrze. A to może powodować niepotrzebne straty ciepła i znacząco obniżać sprawność rekuperatora.