Rekuperatory jako urządzenia pomagające w działaniu chłodnic

Pomieszczenie, przechowuje wyroby spożywcze

Pod pojęciem chłodnic kryje się wiele znaczeń. Chłodnicami można nazwać urządzenia chłodzące, które obniżają temperaturę we wnętrzu określonego, innego urządzenia np. wnętrze, gdzie przechowuje się produkty spożywcze. Jednak chłodnicami mogą być również urządzenia, które są elementem sprzętu laboratoryjnego i wówczas będą to chłodnice laboratoryjne. Ich praca polega na zamianie gazu w ciecz przy odpowiedniej temperaturze, dlatego są one nazywane również skraplaczami, a nawet rekuperatorami.

Zastosowano je to, ochładzały pracujący

Trzeba zaznaczyć, iż chłodnice są wymiennikami ciepła, które potrafią doskonale działać wraz z rekuperatorami przyśpieszającymi i usprawniającymi ich pracę. Innym rodzajem chłodnic są chłodnice samochodowe, choć i one są wymiennikami ciepła (rekuperatorami). Zastosowano je po to, aby ochładzały pracujący silnik spalinowy znajdujący się w samochodzie. W tym układzie chłodzącym czynnikiem chłodzącym jest ciecz, która krąży pomiędzy chłodnicą samochodową (rekuperatorem), a pompą wodną przechodząc przez blok i głowice silnika.

Chłodniach olbrzymia funkcję pełnią

Innymi urządzeniami chłodzącymi są chłodnie, których cechą charakterystyczną jest ich wielkość. Są one dużymi pomieszczeniami, w których przechowuje się produkty spożywcze i w których panuje zawsze przez to niska temperatura. W chłodniach ogromna rolę odgrywają rekuperatory, ponieważ dodatkowo współpracują z wentylacją chłodni i oczyszczają oraz filtrują świeże powietrze. Budowa i sposób działania każdego z wyżej wymienionych urządzeń jest taka sama i opiera się na pracy układy chłodzącego oraz znajdującego się w nim skraplacza, parownika i pompy ciepła.