Udane sieci cieplne w domach: ogrzewanie podłogowe.

Sieci cieplne i ich odpowiedni dobór stanowią dylemat dla wielu osób budujących swój własny dom. Coraz większa część inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Decydując się na taki sposób ogrzewania musimy jeszcze zadecydować, czy lepsze dla naszych potrzeb jest elektryczne ogrzewanie podłogowe czy wodne ogrzewanie podłogowe. Elektryczne ogrzewanie podłogowe znakomicie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie docierają tradycyjne sieci cieplne . Wodne ogrzewanie podłogowe nie ma takich ograniczeń. Możemy zainstalować się w większości współcześnie budowanych domów.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy zadbać o ty, by wykorzystywane do przewodzenia ciepła rury preizolowane zostały położone przed pokryciem podłogi kafelkami czy panelami. Odwrotne kolejność jest zupełnie nieopłacalna i znacznie podnosi koszt ogrzewania podłogowego. Żeby uniknąć wielu przykrych niespodzianek, należy wybrać rury preizolowane najwyższej jakości oraz zadbać o ich prawidłowy rozkład i staranne ułożenie.

Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich powyższych zasad koszt ogrzewania podłogowego nie powinien dużo przewyższać kosztu instalacji tradycyjnego systemu ogrzewania. W wielu domach najlepszym rozwiązaniem okazuje się połączenie ogrzewania podłogowego w dziennej strefie domu z tradycyjnymi grzejnikami w strefie nocnej.